Zalety stosowania sauny na podczerwień

 

 

Podczerwony system termiczny wykorzystuje promieniowanie do bezpośredniej penetracji tkanek ludzkiego ciała, do głębokości powyżej 3,5 cm. Wydajność tej energii jest zmieniana tak, by dokładnie dostosować ją do własnej energii podczerwonej ciała. Ciało nasze wchłania aż do 93 % podczerwonych fal, które docierają do skóry.


W promieniowaniu tym powietrze podgrzewane jest przez mniej niż 20 % energii podczerwonej, co pozostawia ponad 80 % na jej bezpośrednie przetworzenie na ciepło w naszym ciele, dlatego system oparty na tym promieniowaniu może ogrzać swoich człowieka do znacznie większej głębokości i znacznie bardziej wydajnie niż tradycyjna sauna.


Promieniowanie podczerwone stosowane w podczerwonym systemie termicznym może wywoływać dużo wyższy poziom pocenia się w stosunku do tradycyjnej gorącej sauny, przy czym system ten wykorzystuje o wiele niższe temperatury powietrza. Niższe zakresy temperatur gwarantują większe bezpieczeństwo dla osób z grupy ryzyka związanego z układem krążenia

 

Naukowo udowodniono, iż nagrzewanie promieniami podczerwonymi przynosi duże rezultaty lecznicze, m. in. łagodzi:

  1. bóle pleców – wywołane stresem, przemęczeniem, reumatyzmem, chorobą zwyrodnieniową,
  2. bóle stawów – spowodowane intensywnym wysiłkiem, urazami i uszkodzeniem tkanek miękkich, chorobą reumatyczną, zwyrodnieniową, rwą kulszową,
  3. bóle menstruacyjne wywołane skurczem narządów rodnych,
  4. bóle towarzyszące oparzeniom, owrzodzeniem, porażeniu nerwu twarzowego,
  5. bóle pochodzenia zapalnego, niedokrwiennego i nerwobóle.

Regularne korzystanie z takich saun zwiększa rozciągliwość tkanek kolagenowych, które ogrzane do 45ºC i następnie rozciągnięte wykazują nieelastyczne trwałe wydłużenie o ok. 0,5-0,9%, które pozostaje po usunięciu rozciągania, a które nie występuje w tych samych tkankach, kiedy są rozciągane przy normalnej temperaturze tkanek. Tak więc, 20 sesji rozciągania może spowodować 10-18% zwiększenie długości tkanek w ten sposób ogrzanych i rozciągniętych. Efekt ten jest szczególnie cenny w pracy z więzadłami, torebkami stawowymi, ścięgnami, powięziami i błoną maziową, które zbliznowaciały, zgrubiały lub skurczyły się. Kąpiele w promieniach podczerwonych bezpośrednio zmniejszają sztywność stawów.  

W badaniach wykazano 20% zmniejszenie sztywności stawów w temp. 45ºC, w porównaniu z 33ºC w reumatyzmie stawów palcowych, odpowiadające doskonale zarówno subiektywnej jak i obiektywnej obserwacji sztywności. Każdy zesztywniały staw i zgrubiałe tkanki łączące winny reagować w podobny sposób.

 

Korzystanie z dobrodziejstw sauny z promieniowaniem podczerwonym zaczyna być coraz częściej stosowanym elementem w terapii nowotworowej. Jest to nowa i eksperymentalna procedura, ale wykazuje bardzo obiecujące efekty w niektórych przypadkach, pod warunkiem odpowiedniego stosowania.

 

Jak każda sauna ta również powoduje zwiększenie przepływu krwi w organizmie człowieka.

Wzrost temperatury powoduje zwiększony przepływ krwi i rozszerzenie bezpośrednio naczyń włosowatych, tętniczek i żył, prawdopodobnie w wyniku bezpośredniego działania na ich mięśnie gładkie.

 

Przy regularnych wizytach w saunie gwarantowana jest zauważalna utrata masy ciała Po pierwsze poprzez pocenie się i zużycie energii koniecznej do produkcji potu, i następnie poprzez bezpośrednie wydalanie tłuszczu.

 

Ostatnią zaleta saun na promieniowanie podczerwone jest udowodnione przyśpieszenie leczenia wielu chorób dotykających organizm człowieka, takich jak:

o        uszkodzenie tkanek miękkich,

o        porażenie nerwu twarzowego,

o        rwa kulszowa,

o        zapalenie stawów ostre i chroniczne,

o        reumatoidalne zapalenie stawów (reumatyzm),

o        oparzenia, złagodzenie bólu i przyspieszenie regeneracji naskórka,

o        niedociśnienie,

o        zrosty pooperacyjne, skrócenie pobytu w szpitalu o ok. 25%

o        skurcze i ból menstruacyjny,

o        bóle pochodzenia zapalnego, niedokrwiennego i nerwobóle,

o        choroby przewężenia układu obwodowego,

o        owrzodzenia nóg i odleżyny,

o        hemoroidy,

o        cukrzyca,

o        żylaki,

o        skurcze mięśni o podłożu szkieletowym, stawowym lub neuropatologicznym,

o        menopauza

 

Wypoczynek w każdej saunie niweluje negatywne skutki stresu, takich jak zmęczenie, napięcia nerwowe, złe samopoczucia i apatię, ale również działa antydepresyjnie. Poprawia wygląd skóry szczególnie w chorobach, profilaktyce i terapii cellulitisu, chorobach skóry tj. grzybice, pokrzywka, wypryski, łuszczyca, trądzik, w bliznowcach, oparzeniach, odleżynach. Terapia w saunie stosowana może być również w porażeniach nerwu twarzowego i innych dolegliwościach skórnych

 

źródło : "http://morsowanie.info"